Epilasyon

İstenmeyen tüylerden kurtulmanın en hızlı ve en sağlıklı yolu epilasyon'dur.


lazer epilasyon, lazerle tüy aldırma, kalıcı tüy aldırma EEpilasyon, İstemediğiniz tüylerinizden lazer epilasyon ile en hızlı ve sağlıklı olarak kurtulabilirsiniz.Lazer ışınının dalga boyu kıldaki rengi veren melanin adlı pigment tarafından emilim özelliğine sahiptir.. Hava soğutma sistemi sayesinde ısısı düşen cilde hiç zarar verilmeden doğrudan kıl kökü oluşan ısı ile yok edilir.

Epilasyon uygulanmaması gereken hastalar:
Gri ve beyaz saçlı hastalar, güneşlenmiş hastalar, yakın dönemde başka türden lazer tedavisi görenler, hiperpigmentasyon ve hipopigmentasyon eğilimi olanlar , Tetracycline veya retinoidler gibi ışığa karşı hassaslaştıran ilaçlar alanlar olarak sıralanabilir. Bu ilaçların epilasyon tedavisinden üç veya dört hafta önceden kesilmesi gerekir.Ayrıca, V ve VI cilt tipindeki hastalar ve Herpes hikayesi olanlarda epilasyon uygulanmamalıdır. Epilasyon şu andaki bilgilerimize göre genel olarak güvenli bir yöntemdir.

Epilasyon kıllara nasıl etki eder?
Epilasyon ile kıl kökü imha edilirken hedef seçici olarak ısıtma yaparak kıl köklerindeki hücrelerin yakılarak hasara uğratılmasıdır. Kıl kökü tarafından emilen enerji ısıya dönüşerek kılın kök hücresini tekrar büyüyemeyecek şekilde tahrip eder. Milisaniyeler içinde cilde uygulanan ışın, cilt hücrelerine zarar vermeden geçerek kıl kökündeki renk pigmentleri tarafından emilir. Tüm epilasyon kıl gelişimini geciktirip kılların daha zayıf ve azalarak çıkmasını sağlarlar. Kalıcı epilasyon için ise kıl kökünün papilla denilen kıl üretici kısmının yok edilmesi gereklidir Bunu ancak bu derinliğe ulaşan etkin bir lazer epilasyon cihazı sağlayabilir. Tedavi esnasında tüylerin büyüme aşamaları olan anajen, katojen veya telojen fazları tedavi açısından önemlidir. Epilasyon uygulaması esnasında kılların farklı evrelerde olması, kalıcı ve kesin neticenin ortalama 4-6 seans sonrası alınmasının gerekçesidir.Işının uygulama süreleri ve dozları kişinin cilt tonu ve yapısal özelliklerine göre değişiklik gösterir.
Lazer Epilasyon - İzmir Alsancak

Epilasyon ile ilgili sorular:


Epilasyon kimler için uygundur?

12 yaşını tamamlamış, koyu renkli tüyleri olan herkese epilasyon uygulanabilir.

Epilasyon hangi bölgeler için uygundur?

Bacak,kol,koltuk altı,genital bölge,bikini,göbek ve yüz bölgelerine güvenle epilasyon uygulanabılmektedir. Kısaca göz çukuru hariç bütün vücutta güvenle epilasyon uygulanabilir.Gözleri özel gözlüklerle korumak şartı ile göz kapakları hariç tüm vücut bölgelerindeki tüylere epilasyon uygulanabilir.

Her seansın süresi ne kadardır?

Bu süre epilasyonda kullanılan cihazların özelliklerine göre değişmekle beraber çok hızlı çalışma özelliklerine sahip cihazlarla yüz 5 - 6 dakikada, bıyık 1 - 2 dakikada, bacaklar 1 saatlik sürede yapılabilir.

Tedavi sırasında ağrı hissedilir mi?

Hayır, yeni teknoloji epilasyon cihazları ile çok fazla bir acı hissetmezsiniz, sadece hafif yanma gibi bir acı hissedebilirsiniz. Hiç ağrı hissetmemek normal bir durum değildir. Gerçekte etkin bir epilasyon cihazı kıl kökünü yaktığı için mutlaka hafif acı hissettirir.

Epilasyon tedavisi sonrasında cildimizde bir farklı görüntü ortaya çıkarmı?

Epilasyon sonrasında bazen 5 - 10 dakika bazen ise yarım saat kadar süren kızarıklık olabilir. Bu geçicidir. Epilasyonda soğutma sistemi olmayan eski model epilasyon cihazlarında ise ışığın cildin üst tabakası olan epidermisteki melanin pigmentleri tarafından tutulmasından dolayı ciltte yanık ve sonrasında leke izi kalma ihtimali her zaman mevcuttur. Soğutma sistemli epilasyonda cildin ısınmasına fırsat verilmediğinden yanık riski çok daha azalmaktadır. Epilasyon cihazları ile kalıcı yanık izi kalması çok nadir ve kullanım hatasına bağlı bir komplikasyondur.

Tek bir seans epilasyon ile tüylerden kurtulmak mümkün müdür?

Hayır, mümkün değildir çünkü kıl köklerinin hepsi uygulama anında aynı büyüme devresinde değildir. Uygulama anında olgun fazda (anogen) olan kılların kökleri etkilenir. İstirahatte (katogen) ve gerileme (telogen) fazlardaki kıl kökleri etkilenmez. Bölgeye göre değişmekle birlikte her bir epilasyon seansında uygulanan alanın % 20 si anojen fazdadır. Yani % 20 kıl kökü yakılabilir. Bu nedenle ek epilasyon seanslarının uygulanması gerekir. Kılların renklerinde ve büyüme devrelerinde olan değişikliklerden ötürü lazer epilasyon seansı sayısı kişiye göre hatta aynı kişide vücudun farklı bölgelerine göre değişir.

Seansların aralıkları ne kadardır?

Epilasyon seanslarına verilen aralıklar bölgeye göre 4 ila 8 hafta arasında değişir.

Epilasyon arzulandığında ne yapılması gerekir?

Öncelikle kişinin görülüp değerlendirilmesi, doktor tarafından tüylenmenin nedeninin araştırılması, tahlil ve tetkiklerin yapılması gereklidir. Lazer epilasyon uygulamasına geçmeden evvel tüylerin sarartılmamış olması, cımbız veya ip gibi köke yönelik müdahalenin lazer epilasyondan önceki son 3 haftada yapılmaması şarttır.

Epilasyon kalıcı sonuçlar vermekte midir?

Evet. Epilasyon ile kökleri tahrip olan kıllar tekrar çıkmamaktadır. Amerikan FDA nın da onayladığı bu durum uzun süreli klinik epilasyon çalışmaları sonucunda bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Hormonal bozukluğu olan kadınlarda yeni kıllanma oluşabilmektedir. Yeni kıl oluşumu gözlenen kişlerde mutlaka hormon tetkik ve tedavisi gerekebilir.

Epilasyon maliyeti nedir?

Epilasyonda maliyet kullanılan cihazın özelliklerine etkinliğine göre değişmektedir. Piyasada IPL adı verilen cihazlar kıl köküne etki etmeden yüzeyel olarak kılı yakmakta ancak 1 yıl sonra yeniden aynı bölgelerde kıllanma olmaktadır. Bu tür cihazlarla yapılan epilasyon cihazların ucuz olması nedeniyle maliyeti düşürmektedir. Ancak epilasyon cihazları ile yapılan uygulamalar daha maliyetli ve kalıcı olmaktadır.Bayanlarda Epilasyon Öncesinde Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Bayanlarda Epilasyon Sonrasında Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Epilasyon uygulanmadan iki hafta öncesine kadar aşırı güneşte kalınmaması ve solaryuma girilmemesi gerekir.Epilasyon yapılacak olan bölgedeki kıllarda sarartma yapılmaması gerekir.Epilasyon yapılacak olan bölge temiz olmalı ve makyajsız olmalıdır. Son altı ay içerisinde roaccutane gibi testeron hormonlarını aktive edici ilaç kullanmış olan bayanlara epilasyon yapılmaz.
Bazı bayanların cildi hassas bir yapıya sahip olabilir.Hassas cilt yapısına sahip bayanlarda epilasyon sonrası hafif kızarıklıklar oluşabilmektedir. Ancak bu durum gün içerisinde normale dönmektedir.
Epilasyon uygulamasından 24 saat sonra hafif bir duş alınabilir, ancak vücudu tahriş edebilecek uygulamalardan (kese, peeling gibi) bir hafta süreyle uzak kaçınılmalıdır.Epilasyon uygulandıktan sonra üç gün süre ile yoğun güneş ışığından korunulmalı, güneşe çıkılacaksa koruma faktörlü kremler kullanılmalıdır.
Epilasyon seanslarına düzenli olarak gelinmeli ve uzmanların tavsiyelerine mutlaka uyulmalıdır.

Erkeklere epilasyon uygulanabilir mi?

Erkeklere epilasyon yaygın olarak ve başarıyla uygulanmaktadır. Uygulama yaptıranların yaklaşık %35-40 kadarı erkektir.