Selülit Tedavisi

selülit tedavisi, izmir selülit tedavisi, alsancak selülit tedavisi SSelülit; deride portakal kabuğu görünümü ve çukurcuklarla seyreden, deri ve yağ dokusundaki düzensiz görünümü tanımlayan genel bir kavramdır. Özellikle kadınlarda görülen, sıklıkla uyluk, kalça ve karın bölgesindeki deri altı yağ dokusunun bölgesel metabolik bozukluğu olarak tanımlanabilir. Ancak şişmanlık veya obezite ile karıştırılmamalıdır.

Selülite neden olan birçok faktör olduğu düşünülmektedir. Selülitler; kronik venöz (toplardamarlardaki kan basıncı) yetersizlik ve varislerle beraber seyredebilir. Bu durumda deride ince ve kalın kılcal damar çatlamaları göze çarpar. Kan ve lenfatik dolaşım bozukluklarının selülite neden olduğu bir gerçektir. Bu yüzden tedavinin bir bölümünü, dolaşım bozuklukları ile mücadele oluşturur. Ayrıca selülit oluşumunda hormonal faktörlerin rolü de tartışmasızdır. Selülitin başlamasında ve ilerlemesinde en önemli hormonlardan birisi östrojendir. Bu yüzden selülit en çok kadınlarda olur; ergenlik döneminden sonra başlar ve hamilelik, menstruasyon ve menopoz dönemlerinde artış gösterir.

Tüm bunların dışında selülitin oluşumunu kolaylaştıran birtakım ek faktörler vardır. Bunların başında genetik yatkınlık yer alır. Yağ ve karbonhidratların fazla alındığı dengesiz beslenme, aşırı tuz tüketimi ve liften fakir diyet de selülitin artışına neden olur. Hareketsiz yaşam tarzı, sıkı giysiler ve yüksek topuklu ayakkabılar; baldır kaslarında disfonksiyona ve azalmış kas pompalama mekanizmasında hasara yol açarak, venöz dolaşımın azalmasına ve dolayısıyla selülite neden olur. Sigara da yine mikrodolaşımı ve doku oksijenlenmesini azaltır ve serbest radikal oluşumunu artırır. Alkol de yağ metabolizmasını etkileyerek selülit oluşumunda olumsuz etkilerde bulunur.

Selülit, kadınlarda ciddi kozmetik kaygılara yol açan multifaktöryel bir deri değişikliğidir. Bu konuda kişilerin ruhsal ve maddi suiistimaline çok uygun bir pazar vardır. Bu nedenle selülit, mutlaka bir uzman kontrolünde tedavi edilmesi gereken bir durumdur.

Selülitin Çözümü Nedir?

Bu problem kadınların kabusu olsa da çözümsüz değildir. Selülitin yok edilmesi ve daha iyi görünmesi için kullanılan yöntemler,
•Lazer Sistemleri •Liposuction •Bölgesel Zayıflama Bu işlemlerden en uygun olanı seçilerek selülitlerde azalma ve yok etme sağlanır.

Selülitin Sık Görüldüğü Bölgeler

En sık görülen bölge üst bacağın arka kısmıdır. Buna ek olarak kol, göbek, popo gibi vücut bölgelerinde kilo ve çeşitli sebeplere bağlı olarak görülür.

Lazerle Selülit Tedavisi

Özel lazer cihazları ile problemli alana ışın gönderilerek yapılan işlemlerdir. Lazer ışınları oradaki yağ dokularını parçalar ve görünümün düzelmesi için hacimlerini küçültür. Hem lazer hem de masaj destekli cihazlar ise daha etkilidir.

Liposuction ve Lazer Liposuction

Yağ alma ve lazer liposakşın ile yağ zarlarının yıkımı, selülit tedavisinde en etkili yöntemlerdendir. Bu şekilde selülit görünümü düzeltilirken deri altındada yağ dokularının tamamen yok olması sağlanır. Daha kısa sürede daha etkili çözümler elde edilir.

Bölgesel Zayıflama

Çeşitli estetik müdahaleler ile yapılan ve selülit tedavisinde de kullanılan yöntemlerdir. Bu yöntemler özel cihazlar ile uygulanır. Bazı cihazlar lazer sistemi ile bazı cihazlar ise masaj ve direnaj sistemleri ile selülit tedavisi sağlar.

Selülit Tedavi Yöntemleri Ağrı / Acı Verir Mi?

Masaj destekli tedaviler acı vermez. Fakat geri kalan uygulamalar için acı hissedilecek olursa kolak ya da genel anestezi uygulanabilir. Özellikle liposuction yönteminde lokla anestezi ve rahatlatıcı ilaçlar bir arada kullanılmaktadır.

Bu Tedaviler İle Kalıcı Çözüm Sağlanır Mı?

Uygulanacak olan tedavi ve hastanın profili kalıcılığı etkiler. Hastanın beslenme şekli, genetik yatkınlığı, dış faktörler selüliti tekrarlar. Fakat haricen uygulamalar yerine cerrahi operasyonlar daha kalıcı ve etkilidir.

Tedavilerin Etkinliği Nasıl Arttırılır?

Bu gibi yağ görüntüsünü düzeltme uygulamalarında kombin tedavi şekilleri daha etkilidir. Yani yapılan bir selülit tedavisinden sonra destekleyici tedaviler daha etkilidir. Örneğin liposuction ile selülit tedavisine ek olarak lazer sistemleri ve masaj yöntemleri kullanılmalı.

Selüliti Önlemenin Yolları Nelerdir?

Selülit, kadınlarda kaçınılmaz bir durumdur çünkü kadınların kas yapısı yatay şekildedir ve yağlar kasların arasında yerleşerek deri üzerinden söz konusu kötü görüntüye neden olurlar. Erkeklerde ise bu kas yapısı dikey olduğu için selülit görüntüsü oluşmaz. Bu nedenle selülit engellenemez fakat görünümü azaltılabilir.Bunun yolu ise yağ dengesini ayarlayıp deri altında yağ yakıcı etkisi olan besinler tüketmektir.Diğer bir önlem ise selülit masajlarıdır. Düzenli olarak yaptırılan profesyonel ve medikal işlemler, masajlar selüliti engellemede etkilidir.